Kondenzačný kotol v novostavbe
Montáž technických zariadení domu má svoj postup a následnosť jednotlivých krokov. Môže sa začať po uzavretí hrubej stavby oknami a dverami. Kondenzačný kotol príde na rad až v poslednej fáze montáže, avšak musia byť pripravené všetky systémy, na ktoré sa pripojí.
Ako prvé sa v hrubej stavbe inštalujú rozvody vykurovania, vrátane skriniek a rozdeľovačov podlahového vykurovania, rozvody plynu a zdravotechniky – studenej a ohriatej vody a cirkulácie. Všetky rozvody sa preskúšajú na tesnosť.
Následne sa vyhotoví elektroinštalácia na pripojenie elektrických komponentov systému. Nesmie sa na nič zabudnúť, dodatočná montáž po vyhotovení omietok je už veľmi nepríjemná. Vyhotoví sa kabeláž na pripojenie vonkajšieho snímača, prípadne snímača teploty vody slnečných kolektorov či teploty vody vo vonkajšom bazéne a tiež diaľkového ovládania v referenčnej miestnosti. Na pripojenie kotla a regulátorov na elektrickú sieť v kotolni postačujú bežné zásuvky. Krátke prepojenia v kotolni – snímač ohrievača vody, čerpadlá, zmiešavače a dátové prepojenia sa často inštalujú až pri uvádzaní kotla do prevádzky.
Po zhotovení omietok sa položia systémy podlahového vykurovania a po vyzretí poteru a inštalácii kotla s príslušenstvom sa môže zariadenie uviesť do prevádzky a vykonať vykurovacia skúška.
Dajte si poradiť
Vykurovací systém s kondenzačným kotlom sa dá v projekte nového domu doslova ušiť na mieru tak, aby bol ideálne zladený s architektúrou domu a vyhovoval nárokom užívateľov, ako aj sprísňujúcim sa požiadavkám na energetickú hospodárnosť budov.
Rozhodujúce slovo budete mať vo všetkých otázkach vy – investor domu. Ak nie ste odborník, dobre zvážte všetky rozhodnutia. Neskôr sa už nebudú dať zmeniť, preto rešpektujte rady odborníkov, ktorí majú potrebné vedomosti a skúsenosti.Ako správne vybrať plynový kondenzačný kotol